To nie mało, a bardzo mało – tak statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia komentuje prof. Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii.

Chodzi o dane dotyczące tego, ile kobiet w regionie skorzystało z profilaktycznej cytologii. Jak się okazuje, zrobiło to tylko 17 procent pań. To pacjentki, które skorzystały z programu refundowanego przez NFZ.
Jeszcze kilka lat temu zgłaszalność była na poziomie ok. 30 procent – mówi prof. Celewicz.
Badań cytologiczne jest znane od blisko 100 lat. Jest bardzo swoistym badaniem, dlatego powtarzamy raz na trzy lata. Ja mówię jeszcze inaczej: warto raz do roku, bezwzględnie po to, żeby wychwycić wczesne zmiany patologiczne szyjki macicy. Gdzie jeszcze jest czas na leczenie, zanim rozwinie się rak szyjki macicy – mówi Celewicz.
Badanie nie jest bolesne i kobiety nie powinny się zastanawiać, czy z niego skorzystać – dodaje konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii.
Pobranie wymazu szczoteczką z kanału szyjki i tarczy szyjki macicy, nie jest absolutnie bolesne. Przy normalnym badaniu ginekologicznym zawsze wprowadza się wziernik do pochwy, żeby ocenić wizualnie stan szyjki i tę biocenozę pochwy czy natężenie chociażby krwawienia. Trochę się dziwię, że musimy na to namawiać – mówi Celewicz.

Trwa właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Ma on przypominać kobietom o tym, jak ważne są badania profilaktyczne.
My zapraszamy na cytologię w przychodni przy ulicy Kazimierskiej 4F/1U w Szczecinie.

Wykonujemy badania:

  1. w ramach programu profilaktyki raka szyki macicy- cytologia tradycyjna  (kryteria kwalifikacji do programu- niżej*)
  2. prywatnie (dla pacjentek nie należących do lekarzy w PMR Szafera i tych, które nie spełniają kryteriów programu profilaktycznego)- cytologia tradycyjna lub cytologia na podłożu płynnym.

*Kryteria kwalifikacji do programu
Badania wykonuje się co 36 miesięcy (3 lata) u kobiet w wieku od 25 do 64 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Informacje o tym, kto spełnia kryteria kwalifikacji pobierane są z Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP).

Cena badan cytologicznych wykonywanych prywatnie:
– 50 zł cytologia tradycyjna (od 1 lutego 2024: 70 zł)
– 100 zł cytologia na podłożu płynnym (od 1 lutego 2024: 150 zł)

Ocena cytologiczna pobranego materiału będzie się odbywała w SPSK nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej, w Zakładzie Patomorfologii (https://www.spsk1.szn.pl/jednostki/szczecin-ul-unii-lubelskiej-1/zaklad-patomorfologii)

Kto pobiera cytologię?
Cytologię pobiera doświadczona położna, Pani Jolanta Wiłowicz, posiadająca odpowiedni certyfikat nadany przez Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Jak i gdzie się zgłosić?
Aby wykonać cytologię (w ramach programu i prywatnie) nie trzeba mieć skierowania.
Pobrania materiału do badania cytologicznego odbywają się w środy od godziny 16.00 w przychodni przy ul. Kazimierskiej 4F/1U (tel: 91 311 15 31).

Kiedy się zapisać?
Warto zgłosić się jak najszybciej. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.  

Co przygotować?
Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Ważne!
Na badanie:
– nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
– najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
– co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
– od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Każda pacjentka może zarejestrować się na cytologię sama pod nr 91 311 15 31.
Pacjentki lekarzy PMR Szafera mogą zostać umówione przez pracowników rejestracji przychodni PMR Szafera, do których należą. Mogą także rozwiać swoje wątpliwości i zasięgnąć porady u swojej położnej. Zespół położnych PMR Szafera tworzą:
położna Ewa Mazur (placówki PMR Szafera: ul. Górna 18b, ul. Ledóchowskiego 16, ul. Derdowskiego 28), tel. 795 325 943,
położna Mirosława Raczkowska(placówka PMR Szafera: ul. Lubelska 29), tel. 664 493 188,
położna Izabella Walczak(placówki PMR Szafera: ul.9 Maja 13, ul. Potulicka 20c), tel. 739 203 614,
położna Alicja Ostrowska(placówka PMR Szafera: ul. Szafera 16-18), tel. 602 139 065,
położna Magdalena Kłysiak(placówka PMR Szafera: ul. Miodowa 45), tel. 889 741 907.

Więcej informacji dotyczących Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy znajduje się w serwisie Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: serwis Radia Szczecin