autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Szczepienia dorosłych są równie ważne, jak szczepienia dzieci – uważają lekarze i epidemiolodzy. Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotował kalendarze szczepień dorosłych dopasowane do wieku, stanu zdrowia, zawodu i stylu życia.

O kalendarzach szczepień dorosłych lekarze i epidemiolodzy dyskutowali we wtorek na konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytucie Badawczym (NIZP-PIB). Konferencję zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień obchodzonego pod hasłem “Ratowanie życia poprzez szczepienia”. W tym roku eksperci zwracają uwagę, że szczepienia nie dotyczą tylko dzieci, ale powinny towarzyszyć nam przez całe życie, bo chronią przed groźnymi chorobami, którym można zapobiec.

Dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB przypomniała, że program szczepień ochronnych, nazywany w Polsce kalendarzem szczepień, stosowany jest w Polsce od lat 60. i że większość osób kojarzy go tylko z dziećmi.

“Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci” – powiedziała.

Zaznaczyła, że w przypadku wielu chorób zakaźnych, np. pneumokokowego zapalenie płuc czy grupy, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowanie i powikłania w wyniku tych infekcji w większym stopniu niż dzieci.

“Mamy ryzyko zgonów w przebiegu tych chorób, któremu możemy zapobiegać szczepieniem dorosłych” – podkreśliła. Podała, że to ryzyko wśród dorosłych jest prawie sto razy wyższe niż wśród dzieci.

Wskazała, że należy traktować szczepienia jako kolejny paradygmat zdrowego życia, obok: nie pal, zdrowo się odżywiaj, dbaj o zdrowy sen, o odpowiednią ilość ruchu, zaszczep się.

“To te elementy, które pomagają nam być zdrowym, poprawiają jakość naszego życia i przyczyniają się do wydłużenia życia” – powiedziała Augustynowicz.

Zwróciła uwagę na zjawisko immunosenescencji, czyli starzenia się odporności, związane ze zmniejszaniem się aktywności komórek immunologicznych wraz z wiekiem. Wskazała też, na większe ryzyko zachorowania, cięższego przejścia choroby i powikłań wśród osób z chorobami układu oddechowego, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z cukrzycą i pacjentów reumatologicznych.

Zdaniem Augustynowicz osoba dorosła powinna przyjrzeć się swojej historii szczepień, uzupełnić braki i wykonać szczepienia uzupełniające.

Dr n. med. Ilona Małecka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwróciła zaś uwagę, że choć w przypadku dzieci w kalendarzu szczepień jest rozróżnienie na szczepienia obowiązkowe i zalecane, a wśród osób dorosłych są tylko szczepienia zalecane, to nie są one mniej ważne niż szczepienia obowiązkowe.

Kalendarze szczepień dorosłych przygotowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego są dostępne na stronie NIZP-PIB. 

Źródło: serwis Nauka w Polsce