E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchamiają to rozwiązanie.
Już teraz obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach i Hiszpanii (na razie dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy oraz Andaluzji).
Obywatele Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii mogą wykupić swoją e-receptę transgraniczną w Polsce. Stopniowo będą ją wprowadzać pozostałe kraje.
E-recepta transgraniczna to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach.
Uwaga: e-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. E-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju.
Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?
- poproś lekarza o wystawienie e-recepty,
- przed pierwszą realizacją za granicą zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta,
- po zalogowaniu wejdź w „Uprawnienia” i wybierz „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.
Polsce, konieczne jest wyrażenie zgody przez Pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta.
Więcej informacji na ten temat w serwisie pacjent.gov.pl
Źródło: serwis pacjent.gov.pl